
criticarad.ro, Lizica Mihuț, 1 iunie 2026
Cu toate că am fost invitată la numeroase întâlniri ale foștilor mei elevi sau studenți, particip pentru prima dată în 50 de ani la un asemenea eveniment, organizat de către prima mea promoție ca tânără absolventă a Universității timișorene.
M-a impresionat invitația în sine, elaborată cu profundă emoție de către seniorii deveniți elevi și mai presus de toate, sentimentul de autentică prețuire față de foștii lor dascăli, evocați prin sublinierea unor detalii memorabile, dar și față de liceul lor, atunci un prestigios liceu industrial, acum LICEUL TEORETIC „TRAIAN VUIA“, prezentat de către directorul ei, prof. BIANCA GEORGEVICI.


Cu toate că Reșița se află la doar 159 de kilometri de urbea noastră, am fost numai de două ori în cele cinci decenii (ca președinte al Comisiei de Bacalaureat și la un Consiliu al Rectorilor), de la plecarea mea, prin concurs, la Arad. Orașul, industrial prin excelență, altădată, a devenit în prezent, un oraș modern, ce impresionează prin dezvoltarea sa spectaculoasă, datorată în mare parte strădaniilor actualului edil, aflat la al treilea mandat, apreciat aproape unanim, pentru asumarea unor strategii de anvergură, în mare parte, prin accesarea fondurilor europene.
Desigur, mi-ar face plăcere să subliniez marile transformări ale Reșiței spre a deveni orașul modern de astăzi, dar interesul meu, exprimat cu franchețe a fost / este de a urmări, chiar și succint, poveștile de viață ale foștilor mei elevi de acum cinci decenii, ce pot fi sintetizate în câteva precizări elocvente:
- Peste 90 % au terminat o Facultate de inginerie, lucrând o viață întreagă ca ingineri;
- Au ocupat, de-a lungul anilor funcții importante, pe care le rememorează cu nedisimulată, dar îndreptățită mândrie;
- Deși unii dintre ei au plecat departe de țara natală, în America, Australia, Israel, Germania, au continuat să rămână profund atașați acesteia;
- Familia (soția, copiii, nepoții) a constituit întotdeauna temeiul unor satisfacții, la care se raportează cu iubire și emoție;
- Profundă prețuire a profesorilor și a liceului, considerat a fi, cu adevărat, de prestigiu, prin reușita cvasigenerală a absolvenților la examenul, atunci dificil, de admitere la facultate;
- Participarea în număr mare la aproape toate întâlnirile organizate după absolvire;
- Să reținem entuziaștii organizatori ai evenimentului aniversar: DORU VASILE MOȘOARCĂ, IULIAN GEORGEVICI, MARIUS VASILE BOULESCU, aplaudați de colegii lor pentru strădanii și implicare;
- Unul dintre absolvenți, IULIAN GEORGEVICI, ce a ocupat, de-a lungul anilor, funcții importante precum director sector cald: turnătorie-forje, UCMR, vicepreședinte al Consiliului Județean, director general al Operatorului general de Apă-Canal, primul la nivel național, consideră neavenită și regretabilă decizia luată în grabă imediat după 1990 de a transforma în liceu teoretic, un campus proiectat și executat pentru o școlarizare în zona tehnică, dotat atunci la standarde europene;
- În prezent, Liceul teoretic „Traian Vuia” are un profil generalist dar și 4 direcții de pregătire sportivă, cu rezultate remarcabile la concursuri naționale și internaționale, fiind apreciat totodată și prin proiectul ERASMUS, care în ultimii zece ani a însemnat participarea a peste 600 elevi la importante unități europene de învățământ preuniversitar.
Nu întâmplător, m-am referit concis la liceul de astăzi spre a sublinia că are rezultate memorabile, chiar dacă după 1989 factorii decizionali de atunci, i-a schimbat prestigiosul profil tehnic. Este un fapt subliniat cu generozitate de absolvenții, ce s-au reunit vineri, 29 martie spre a celebra cinci decenii de la absolvirea liceului, exprimând bucuria de a fi împreună, acum și pentru totdeauna.
